Cashback- co to jest?

W związku z tym, że w Bieszczadach Wysokich są tylko dwa bankomaty, w 2015 roku podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu w Chacie, usługi zwanej Cashback. Goście, którzy nie chcą jechać specjalnie do Cisnej lub Lutowisk, mogą skorzystać u nas z prostej formy wypłaty gotówki (jak w bankomacie), bez konieczności korzystania z usług karczmy.

cashback
Płać kartą i wypłacaj gotówkę | Chata Wędrowca Wetlina 113

Co to jest Cashback?

Z mojego doświadczenia wynika, że jeszcze wiele osób nie wie co to za usługa, nie mówiąc o tym, że większość nawet nie przypuszcza, że może z niej skorzystać na terenie Bieszczad. Często słyszymy, że w niektórych miejscach można wypłacić pieniądze „pod stołem”, płacąc wysoką prowizję, ale po pierwsze- jest to proceder nielegalny a po drugie- całkowicie dla Was nieopłacalny.

Usługa Cashback polega na możliwości wypłacenia niewielkiej kwoty gotówki (do 300 zł) z kasy, w punktach usługowych, przy płaceniu kartami Visa czy MasterCard. Może mieć to miejsce przy dokonywaniu zakupów spożywczych w sklepie, przy płaceniu za benzynę na stacji benzynowej czy za obiad w restauracji. To wygodny sposób wypłaty niewielkich kwot gotówki z własnego rachunku bankowego bez potrzeby korzystania z bankomatu.

Korzystanie z usługi Cashback jest naprawdę proste – płacąc za swoje zakupy kartą, wystarczy powiedzieć sprzedawcy, że chcemy również wypłacić gotówkę, po czym podać kwotę wypłaty i potwierdzić transakcję (kodem PIN lub podpisem). Na rachunku kwota wypłaty i zakupów będą wykazane oddzielnie, dzięki czemu można je sprawdzić. Oczywiście, aby móc wypłacić pieniądze w ramach tej usługi, trzeba mieć odpowiednią kwotę na swoim koncie bankowym.

Usługę, o której piszę,  świadczą różnego rodzaju sklepy i supermarkety, stacje benzynowe, hotele, salony prasowe i inne punkty handlowo-usługowe.
Decyzja o tym, czy użytkowników kart obciążać opłatą za korzystanie z usługi Cashback pozostaje w wyłącznej gestii poszczególnych banków-wydawców kart. Większość banków oferujących Cashback na razie nie stosuje takich opłat a o szczegóły najlepiej pytać w banku.

Nie ma żadnego ograniczenia, jeśli chodzi o wielkość zakupu, niezależnie od tego, czy zakup opłacany kartą wyniesie 20 zł czy 300 zł. 
W Chacie nie ma minimalnej kwoty jaką trzeba wydać żeby wypłacić pieniądze. Można kupić tylko kartkę pocztową lub każdą inną rzecz w Sklepiku. Można oczywiście wypłacić pieniądze korzystając z posiłków w karczmie czy z oferty pijalni piw.

Z usługi można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia.

Usługa jest dostępna dla użytkowników kart wydanych w Polsce – nie mogą z niej skorzystać posiadacze kart wydanych za granicą. Podobnie, polscy użytkownicy kart wydanych w naszym kraju, nie mogą skorzystać z nich dla wypłaty gotówki za granicą.

Jest to wygodniejszy i szerszy dostęp do gotówki, którą można – w bezpieczny sposób – pobierać nie tylko z bankomatu, lecz również w sklepie lub punkcie usługowym. Dochodzi do tego oszczędność czasu – dzięki połączeniu w jedną, dwóch uprzednio rozdzielonych, czynności- zakupu i poboru gotówki.

cb5

Ilustracje: Malwina Konopacka
Wdrożenie: Pixels On Fire